Monety & Banknoty

Coins and Banknotes

Podczas nadchodzącej edycji MONETY EXPO WARSAW w ofercie znajdą się tysiące monet!

VI edycja targów Monety Expo Warsaw, które odbędą się w dniach 1-2 września 2017 r., umożliwi kolekcjonerom nabycie monet, banknotów, medali i historycznych papierów wartościowych z całego świata. Na targach obecnych będzie wielu największych europejskich i krajowych sprzedawców monet, domy aukcyjne i firmy gradingowe.

Targi Monety Expo Warsaw będą niesamowitą okazją do zakupu:

  • Polskich monet
  • Numizmatyki klasycznej
  • Współczesnej numizmatyki, monet z całego świata (monety świata od 1800 roku)
  • Monet inwestycyjnych z metali szlachetnych
  • Wszelkiego rodzaju banknotów
  • Obligacji, akcji i innych historycznych papierów wartościowych

Udział ekspertów i doświadczonych sprzedawców to również możliwość wyceny, kupna, sprzedaży i uzyskania profesjonalnej porady dotyczącej posiadanej kolekcji oraz inwestowania w metale szlachetne.

W targach wezmą udział także stowarzyszenia kolekcjonerów: Polskie Towarzystwo Numizmatyczne i Stowarzyszenie Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych, które będą oferować kolekcjonerom bezpłatne wyceny i porady ekspertów.

Numizmatyka to szlachetna pasja

Termin numizmatyka posiada dwa znaczenia: pierwsze określa naukę pomocniczą historii, drugie zaś kolekcjonowanie m.in. monet.  Numizmatykami są osoby w najróżniejszym wieku i o różnych profesjach.

Wielorakie są także obszary numizmatycznych zainteresowań Polaków: począwszy od monet z okresu średniowiecza, poprzez monety koronne, II Rzeczypospolitej Polskiej, a na współczesnych emisjach kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego kończąc. Wśród polskich kolekcjonerów zainteresowaniem cieszą się oczywiście również walory zagraniczne, w tym coraz bardziej numizmaty antyczne.

Swoje grono zwolenników zdobywa grading monet (z angielskiego dosłownie: klasyfikowanie), czyli usługa wykonywana przez wyspecjalizowane firmy mająca na celu dokładne określenie stanu monety, sporządzenie opisu oraz umieszczenie w hermetycznie zamykanym plastikowym pudełku tzw. slabie.

Numizmatyką interesują się także inwestorzy indywidualni, którzy chcą ulokować swe nadwyżki finansowe w walory kolekcjonerskie, traktując je jako alternatywę do powszechnie znanych sposobów inwestowania kapitału. Ale rynek numizmatyczny to nie tylko monety, to też banknoty, medale, odznaczenia i historyczne papiery wartościowe. Materiału do badań i rozwinięcia kolekcji dostarczają takie imprezy jak Monety Expo Warsaw. Wrześniowe targi to znakomita okazja do bezpośredniego kontaktu nie tylko z przedstawicielami firm numizmatycznych, lecz także z innymi kolekcjonerami.  Rynek numizmatyczny w Polsce rozwija się w sposób zrównoważony. Szczególnie ważnymi czynnikami, które wpłynęły na jego rozkwit było wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku oraz zmiana w 2010 roku ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Bardzo ważną rolę w rozwoju numizmatyki odgrywa zorganizowany ruch numizmatyczny. W Polsce początki zrzeszania się kolekcjonerów monet sięgają już roku 1845, kiedy to w Warszawie z inicjatywy Karola Beyera powstało pierwsze towarzystwo numizmatyczne na ziemiach polskich. W czasach PRL numizmatycy polscy zrzeszeni byli w Polskim Towarzystwie Archeologicznym, a później w Polskim Towarzystwie Archeologicznym i Numizmatycznym. Od 1991 roku dzięki wielkiemu zaangażowaniu Lecha Kokocińskiego powstało Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, które w kilkudziesięciu oddziałach i kołach na terenie całej Polski skupia  kilka tysięcy numizmatyków. Jednakże oprócz PTN istnieje na terenie kraju jeszcze wiele innych stowarzyszeń. Do najważniejszych wymienić należy: Beskidzie Towarzystwo Numizmatyczne, Praszkowskie Towarzystwo Numizmatyczne, Stowarzyszenie Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych, Warszawskie Towarzystwo Numizmatyczne, Wieluńskie Towarzystwo Numizmatyczne oraz funkcjonujące w internecie Towarzystwo Przeciwników Złomu Numizmatycznego im. Tadeusza Kałkowskiego. Ostatnio w Prudniku zawiązała się nowa inicjatywa numizmatyczna: Towarzystwo Kolekcjonerów Notgeld. Oprócz wyżej wymienionych organizacji od ponad dwudziestu lat istnieje w Polsce także Stowarzyszenie Numizmatyków Profesjonalnych, do którego należą firmy numizmatyczne.

Rok 2013 jest szczególny dla numizmatyki polskiej, bowiem 27 czerwca w Krakowie w Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, będącego oddziałem krakowskiego Muzeum Narodowego, po wielu latach starań nastąpi uroczyste otwarcie dla wszystkich zwiedzających największej na świecie kolekcji polskich monet.

Autor artykułu:
Justyna Leszczyńska-Bereska
BERESKA NUMIZMATYKA